EDINBURGH TV AWARDS 2019

WINNERS ANNOUNCED

Hosted by stand-up comedian Mo Gilligan, the TV Awards, now in their 18th year, formed one of the highlights of this year's TV Festival calendar, bringing out the hugely talented creatives from both on and off screen.

The winners were voted for by over 150 industry professionals.

CHANNEL OF THE YEAR

Winner:

BBC One

Described by jurors as “Bold. Confident. Grown up but not old fashioned”

 

Runners Up:

BBC Two

BBC Four

ITV

Channel 4

Channel 5

 

BEST SPECIALIST CHANNEL

Winner:

MTV

Described by jurors to have “come into its own in the last two years, now really hitting its stride”

 

Runners Up:

Crime+Investigation

HISTORY

BBC Four

Sky Arts

Comedy Central UK

NEW FOR 2019

ONLINE CHANNEL OF THE YEAR

Winner:

BBC Three

Described by jurors as having “edge, attitude and giving voices to those that perhaps have not had one in the past”

 

Runners Up:

Barcroft TV

Real Stories, Little Dot Studios

NEW FOR 2019

UK BROADCASTER VOD OF THE YEAR

Winner:

BBC iPlayer

Described by jurors as an “interface that has shifted and improved to be more intuitive”

 

Runners Up:

All 4

ITV Hub

PRODUCTION COMPANY OF THE YEAR

Winner:

World Productions

 

Runners Up:

CPL Productions

ITN Productions

Merman

Studio Lambert

Two Brothers Pictures

NEW FOR 2019

SMALL INDIE OF THE YEAR

SPONSORED BY TELEVISUAL

Winner:

Renowned Films

Jurors claimed “They are the future”

 

Runners Up:

Blakeway North

Kalel Productions

Lambent Productions

Mighty Productions Ltd

Spelthorne Community Television

 

 

Best Popular Factual Series

Winner:

Old People’s Home for 4 Year Olds, CPL Productions for Channel 4

Jurors said the show “has affected the way that people think of and interact with the elderly”

 

Runners Up:

60 Days on the Street, Boundless for Channel 4

SAS: Who Dares Wins, Minnow for Channel 4

The Great British Bake Off, Love Productions for Channel 4

Race Across the World, Studio Lambert for BBC Two

Harry’s Heroes: The Full English, Talkback for ITV

Best Entertainment Series

SPONSORED BY PINEWOOD TV STUDIOS

Winner:

Gogglebox, Studio Lambert for Channel 4

Jurors said the show provides a “snapshot of Britain that you don’t get from any other entertainment show”

 

Runners Up:

The Big Narstie Show, Expectation for Channel 4

The Last Leg, Open Mike Productions for Channel 4

Hunted Season 4, Shine TV for Channel 4

The Greatest Dancer, Thames – Fremantle for BBC One

Britain’s Got Talent, Thames – Fremantle for ITV 1

 

 

Best Comedy Series

Winner:

Fleabag Series 2, Two Brothers for BBC Three

Jurors claimed “it breaks all kinds of rules and boundaries and we’ll be talking about it for years to come”

 

Runners Up:

Famalam, BBC Studios for BBC Three

Derry Girls Series 2, Hat Trick Productions for Channel 4

Catastrophe Series 4, Avalon Television with co-producers Birdbath Productions and Merman for Channel 4

Stath Lets Flats, Roughcut Productions for Channel 4

After Life, Derek Productions for Netflix

 

Best Documentary Programme

Winner:

The Abused, Brinkworth Productions for Channel 5

Jurors felt the show gave “such a level of intimacy that makes you realise this could happen to anyone.”

 

Runners Up:

Bros: After the Screaming Stops, Fulwell73 for BBC Four

Stephen: The Murder That Changed a Nation, On The Corner for BBC One

Dynasties, BBC Studios for BBC One

Louis Theroux’s Altered States, BBC Studios – The Documentary Unit for BBC Two

Leaving Neverland: Michael Jackson and Me, Amos Pictures for Channel 4

Best UK Drama

Winner:

Patrick Melrose, Little Island Productions, Two Cities Television and Sunny March for Sky Atlantic

Jurors felt the show to be “confident, beautiful and perfect piece of television”.

 

Runners Up:

Sex Education, Eleven Film for Netflix

Black Mirror: Bandersnatch, House of Tomorrow for Netflix

Brexit: The Uncivil War, House Productions for Channel 4

Line of Duty Series 5, World Productions Ltd for BBC One

Bodyguard, World Productions Ltd for BBC One

Best International Drama

Winner:

Killing Eve, Sid Gentle Films Ltd. on BBC One

Jurors said “it’s very rare to get that kind of phenomenon with Drama”

 

Runners Up:

The Good Fight, CBS Television Studios in association with Scott Free Productions and King Size Productions on More 4

The Handmaid’s Tale Series 2, MGM Television for Channel 4

The Bridge Series 4, Filmlance International & Nimbus Film in co-production with SVT, DR, ZDF German Television Network, ZDF Enterprises GMBH, Film i Skåne, NRK, Copenhagen Film Fund, Lumiere Group, Stiftelsen Ystad-Österlen Filmfond, with support from Nordvision and in co-operation with Malmö Stad for SVT and DR on BBC Two

The Haunting of Hill House, Amblin TV and Paramount Television for Netflix

Narcos: México, Gaumont International Television for Netflix

Best Breakthrough Talent

SPONSORED BY NBCUNIVERSAL INTERNATIONAL STUDIOS

Winner:

Nabhaan Rizwan

Jurors said “it was his first TV role and he stole the show”.

 

Runners Up:

Tamara Lawrance

Saoirse-Monica Jackson

Mo Gilligan

Ncuti Gatwa

Lola Petticrew

 

TV Moment of The Year

SPONSORED BY TWITTER

Winner:

The English Conkers Crisis – Bros: After the Screaming Stops

Watch now

Random Acts OTW Live Pitch

SPONSORED BY CHANNEL 4

 

Winner: Rosemary Baker

FAQs

For any questions or queries please check the 2019 Awards FAQs page or email the team at awards@thetvfestival.com

PAST WINNERS

To see the winners and shortlists from The Edinburgh TV Awards 2018 and 2017, click the links below!

We use cookies to give you the best possible experience. If you continue to use our site without changing your browser settings we'll assume you're happy for us to use them.