WINNERS ANNOUNCED

WATCH FULL CEREMONY

Hosted by social media sensation Munya Chawawa, the Edinburgh TV Awards 2020 winners were announced on Twitter in an extended lunch break treat featuring top-name presenters and special appearances from Riz Ahmed, Romesh Ranganathan, Abi Morgan, Krept & Konan, Micheal Ward & more.

CHANNEL OF THE YEAR

Winner:

BBC Two

Our jury said: “Genuinely multi-genre channel firing on all cylinders” and “bolder and more daring than most other channels.”

 

Runners Up:

BBC One

Channel 4

ITV

Sky Atlantic

Sky One

NEW FOR 2020

BEST TV ACTOR

Winner:

Glenda Jackson in Elizabeth is Missing

Our jury said: “An amazing show, and she’s amazing in it.”

 

Runners Up:

Emily Watson in Chernobyl

Jared Harris in Chernobyl

Jessie Buckley in Chernobyl

Kane Robinson in Top Boy

Olivia Colman in The Crown

BREAKTHROUGH TALENT

Winner:

Micheal Ward

Our jury said:  “Found his way into Top Boy and blew the roof off… will go all the way.”

 

Runners Up:

Aisling Bea

Mae Martin

Mirren Mack

Naomi Ackie

Tobi King Bakare

NEW FOR 2020

GLOBAL SUCCESS AWARD

Winner:

All3Media International

Our jury said:  “They continue to move forward, constantly evolving, progressing, they never stand still!”

 

Runners Up:

ITV Studios

Fremantle

NEW FOR 2020

THE GREEN AWARD

Winner:

Bang

Our jury said: “An innovative and creative approach, an example for other productions.”

 

Runners Up:

The Big Night In, BBC Studios

#GoZero, Sky Sports

BEST ON DEMAND SERVICE

Winner:

All4

Our jury said:  “A great commercial model that feels up to date and dynamic.”

 

Runners Up:

Britbox UK

Disney+

Marquee TV

NowTV

NEW FOR 2020

BEST TV PRESENTER

Winner:

Big Narstie and Mo Gilligan

Our jury said: “Anarchic, chaotic, unexpected and honest.”

 

Runners Up:

Adam Hills

Ant & Dec

Graham Norton

Kathy Burke

Martin Lewis

SPECIALIST CHANNEL OF THE YEAR

Winner:

BBC Four

Our jury said: “A real sense of care and love in everything they do.”

 

Runners Up:

 

National Geographic

Sky Arts

BEST DRAMA

Winner:

Chernobyl, SISTER, The Mighty Mint, Word Games, Sky Atlantic, HBO 

Our jury said: “As close to a perfect piece of television as you can get.”

 

Runners Up:

Elizabeth is Missing, STV Studios for BBC One

The End of the F***king World, Clerkenwell Films and Dominic Buchanan Productions for Channel 4 and Netflix

Giri/Haji (Duty/Shame), a SISTER Production for BBC Two and Netflix

The Crown, Leftbank Pictures for Netflix

Years and Years, Red Production Company and HBO for BBC One

BEST INTERNATIONAL DRAMA

SPONSORED BY SCREEN SCOTLAND

Winner: 

Succession, HBO Entertainment in association with Project Zeus, Hyperobject Industries and Gary Sanchez Productions for Sky Atlantic

Our jury said: “So well crafted, a once in a generation show”

 

Runners Up:

Agatha Raisin, a Free@Last TV and Company Pictures production for Acorn TV

Euphoria, HBO in association with Reasonable Bunch, A24, Little Lamb, Dreamcrew, ADD Content Agency | HOT | TCDY Productions for Sky Atlantic

Frankie Drake Mysteries, Shaftesbury in association with CBC and UKTV

Game of Thrones, HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television for Sky Atlantic

Upright, Lingo Pictures for Sky Atlantic and Foxtel, international distribution by eOne

BEST COMEDY SERIES

Winner:

Feel Good, Objective Fiction and Objective Media Group Scotland for Channel 4 and Netflix

Our jury said: “The writing is very strong, it’s funny but also respected and respectful.”

 

Runners Up:

Defending the Guilty, Big Talk Productions Limited for BBC Two

GameFace, Objective Fiction for Channel 4

Mum, Big Talk Productions Limited in association with The Money Men for BBC Two

Sex Education, Eleven Film for Netflix

Stath Lets Flats, Roughcut TV for Channel 4

BEST ENTERTAINMENT SERIES

SPONSORED BY PINEWOOD TV STUDIOS

Winner:

The Rap Game UK, Naked Television for BBC Three

Our jury said: “So unusual, raw and real compared to regular TV competition formats.”

 

Runners Up:

Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway, ITV Studios Entertainment/Mitre Television Co-production for ITV

Gogglebox, Studio Lambert for Channel 4

Hypothetical, Hat Trick Productions for DAVE

Taskmaster, Avalon Television for Dave, UKTV

The Graham Norton Show, So Television for BBC One

BEST DOCUMENTARY

SPONSORED BY TELEVISUAL FACTUAL FESTIVAL

Winner:

For Sama, Channel 4 News and ITN Productions for Channel 4/PBS

Our jury said: “Documentary making at its purest & finest.”

 

Runners Up:

63Up, MultiStory Media North, an ITV group company

Belsen: Our Story, Atlantic Productions for BBC Two

Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer, Raw for Netflix

Trial: The Disappearance of Margaret Fleming, Firecrest Films for BBC Two/BBC Scotland

The Family Secret, Candour Productions for Channel 4

PRODUCTION COMPANY OF THE YEAR

Winner:

SISTER

Our jury said: “A tsunami of incredible output”

 

Runners Up:

ITN Productions

Big Talk Productions

Multistory Media

Red Production Company

Remarkable Television

BEST POPULAR FACTUAL SERIES

Winner:

Jade: The Reality Star Who Changed Britain, Blast! Films for Channel 4

Our jury said: “Such a relevant story”

 

Runners Up:

Flirty Dancing, Second Star for Channel 4

Kathy Burke’s All Woman, Flicker Productions for Channel 4

Race Across The World, Studio Lambert for BBC Two

The Circle, Studio Lambert & Motion Content Group for Channel 4

Tyson Fury: The Gypsy King, Optomen Television for ITV

SMALL INDIE OF THE YEAR

Winner:

Chalkboard

Our jury said:  “An impressive range of commissions across the regions and broadcasters.”

 

Runners Up:

Alaska

Big Deal Films

Firecrest Films

Red Sky Productions

The Connected Set

VARIETY OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Winner:

David Harewood

 

Watch the full interview

SPECIAL AWARD FOR 2020

INDUSTRY CHAMPION AWARD

Winner:

Adeel Amini

 

SPECIAL AWARD FOR 2020

CREATIVITY IN CRISIS

 

 

 

Winner:

Hospital: Fighting Covid-19, Label1 for BBC Two

Our jury said: “Raw, authentic and revelatory.”

 

 

 

Runners Up:

8 minutes and 46 seconds: The Killing of George Floyd, Sky News/Sky Documentaries

A Day in the Life of Coronavirus Britain, Candour Productions for Channel 4

Bitesize Scotland Daily, BBC Scotland

Charlie Brooker’s Antiviral Wipe, Broke & Bones and Endemol Shine for BBC Two

Gardeners’ World, BBC Studios for BBC Two

Get Well Soon: Coronavirus Special, Kindle Entertainment for BBC iPlayer

Grayson’s Art Club, Swan Films for Channel 4

History Hit Live, History Hit & Little Dot Studios for YouTube

Shelf Isolation, IWC Media for the BBC Scotland Channel

The Martin Lewis Money Show: A Coronavirus Special Live, MultiStory Media for ITV

The Big Night In, BBC Studios for BBC One

We use cookies to give you the best possible experience. If you continue to use our site without changing your browser settings we'll assume you're happy for us to use them.